Konferencja prasowa – „Dlaczego w polskich szpitalach chorzy niepotrzebnie cierpią?”

10 czerwca, 2010 10:40 am Published by

Konferencja "Szpital bez bólu" 10.06.2010

W czwartek, 10 czerwca br. w Warszawie, Eksperci projektu „Szpital bez bólu” spotkali się z dziennikarzami, aby przedstawić im sytuację związaną z uśmierzaniem bólu w polskich szpitalach oraz przybliżyć działania, które pozwoliłyby na usprawnienie istniejącej opieki przeciwbólowej. Grupę Ekspertów reprezentowali: prof. Jan Dobrogowski, prof. Hanna Misiołek, prof. Jerzy Wordliczek i dr Józef Bojko.

W Polsce, ból pooperacyjny nie jest uśmierzany we właściwy sposób. Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu prof. Jan Dobrogowski ocenia, że zjawisko to dotyczy ponad 50 proc. pacjentów. Na spotkaniu, profesor mówił o fizycznych, psychicznych, a także finansowych konsekwencjach źle leczonego bólu. Przypomniał, że zainicjowany przez PTBB program certyfikacji szpitali „Szpital bez bólu” odpowiada na problem niewystarczającej opieki przeciwbólowej w polskich szpitalach. Ma on na celu podniesienie do najwyższych standardów procedury pomiaru i uśmierzania bólu tak, aby zmiany te przyczyniły się do poprawy komfortu pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym.

Prof. Jerzy Wordliczek z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawił jak wygląda obecna praktyka opieki przeciwbólowej w polskich placówkach medycznych. Mówił o braku jednolitych, opracowanych odgórnie procedur oraz o potrzebie poszerzania wiedzy personelu medycznego w zakresie mechanizmów powstawania bólu, metod jego uśmierzania i monitorowania. Prof. Hanna Misiołek z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowała rozwiązania, zainicjowane w Szpitalu w Zabrzu blisko 10 lat temu, opierające się na stworzeniu zespołów APS – zespołów poświęconych prowadzeniu obserwacji i leczeniu bólu, w skład których wchodzą pielęgniarki i anestezjolog. Działanie takich zespołów pozwala m.in. na skrócenie czasu pobytu pacjentów w szpitalu i spadek liczby regularnych wizyt personelu u chorego.

Podczas spotkania eksperci zwrócili uwagę na fakt, że barierą w upowszechnieniu właściwego postępowania przeciwbólowego są koszty. Prof. Dobrogowski wyjaśnił, że pooperacyjne leczenie bólu nie ma wyceny punktowej i nie jest przez NFZ opłacane, mimo że wymaga dodatkowego sprzętu i pracy personelu. Dodatkowo, z danych Polskiego Towarzystwa Badania Bólu wynika, że powikłania spowodowane niewłaściwym uśmierzaniem bólu wydłużają pobyt chorego w szpitalu średnio o jeden dzień, a szpitale minimalizując koszty pobytu pacjentów, oszczędzają na serwisie przeciwbólowym. Eksperci zaznaczają, że takie oszczędności są pozorne. Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, dr Józef Bojko mówiąc o tym, na jakich zasadach uśmierzanie bólu pooperacyjnego finansowane było w programie pilotażowym na Opolszczyźnie w latach 2006-2007, podkreślał, że nakłady płatnika na leczenie bólu pooperacyjnego mogą przynieść wymierne korzyści. Z tego względu specjaliści próbują przekonać Ministerstwo Zdrowia i NFZ do określenia nowej procedury jakości finansowanej jako ryczałt dla szpitali z certyfikatem „Szpital bez bólu”.

Zainteresowanie konferencją wykazali także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Przybyli na spotkanie przedstawiciele obu instytucji zapewnili prof. Jana Dobrogowskiego, że organizatorzy projektu „Szpital bez bólu” mogą liczyć na dalsze rozmowy i wsparcie projektu.

prof. Jerzy Wordliczek, prof. Hanna Misiołek, prof. Jan Dobrogowski, dr Józef Bojko

Konferencja "Szpital bez bólu" 10.06.2010

 

Categorised in:

This post was written by sbb_admin