Już w 52 placówkach leczą bez bólu

29 marca, 2010 10:39 am Published by

29 marca 2010 roku grono „Szpitali bez bólu” powiększyło się o 9 placówek i liczy już 52 lecznice. Podczas 5 spotkania Komisji Certyfikacyjnej programu pozytywnie weryfikację wdrożonych standardów przeszło 6 z 7 szpitali, które złożyły wniosek o nadanie certyfikatu i 3 oddziały.

Placówki, które uzyskały certyfikat „Szpital bez bólu” 29.03.2010 r.:
Szpitale:

1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  2. Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie
  3. Szpital Powiatowy w Pyrzycach
  4. Szpital Specjalistyczny w Jaśle
  5. Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno – Rehabilitacyjny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem
  6. NZOZ Scanmed Uniwersum Scanmed Szpital Św. Rafała w Krakowie

Oddziały:

1. Klinika Położnictwa i Ginekologii, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus Centrum Leczenia Obrażeń w Warszawie
  2. Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus Centrum Leczenia Obrażeń w Warszawie
  3. Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus Centrum Leczenia Obrażeń w Warszawie

Pełna lista placówek, które mają certyfikat „Szpital bez bólu” znajduje się tutaj.

Stale powiększająca się liczba placówek, którym przyznajemy certyfikaty to potwierdzenie sukcesu projektu „Szpital bez bólu”. W moim przekonaniu ten sukces podyktowany jest kilkoma czynnikami. Po pierwsze kryteria są bardzo proste i przejrzyste. Każdy, kto je czyta jest przekonany, że wymagane standardy faktycznie mogą pomóc i pozytywnie wpłynąć na jakość świadczonych przez szpitale usług. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, organizatorów służby zdrowia, płatnika, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i pacjentów. Chory wie, że ma prawo do ulgi w cierpieniu. Zdaje sobie sprawę z tego, że po zabiegu może odczuwać ból, ale jest równocześnie świadomy, że lekarz przed operacją porozmawia z nim na temat zabiegu, bólu z nim związanego i możliwych sposobów jego uśmierzania, a personel zrobi wszystko, co w jego mocy, by cierpienie pacjenta było jak najmniejsze. Wybierając szpital czy oddział, w którym ma być leczony, chory może kierować się tymi kryteriami. Również personel medyczny ma z uczestnictwa w projekcie korzyści, bo dzięki jasnym, zrozumiałym wytycznym może lepiej zorganizować swoją pracę – komentuje prof. Jan Dobrogowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.