Sesja „Ból pooperacyjny – co jeszcze można zrobić”

27 września, 2008 10:31 am Published by

27 września w Krakowie, w ramach XVI Międzynarodowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, odbyła się sesja „ Ból pooperacyjny – co jeszcze można zrobić”.

Podczas sesji Polskie Towarzystwo Badania Bólu oficjalnie ogłosiło rozpoczęcie realizacji programu certyfikacji szpitali „Szpital bez bólu”. Założenie i cele programu przedstawił Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, prof. Jan Dobrogowski. Od tej pory wszystkie szpitale, które chcą otrzymać certyfikat „Szpital bez bólu” mogą zgłaszać swój udział w programie. Zgłoszenie do programu można przesłać również za pośrednictwem strony www.szpitalbezbólu.pl.

Podczas sesji omawiane były również inne ważne zagadnienia związane z uśmierzaniem bólu pooperacyjnego, m.in.

• Postępy w uśmierzaniu bólu pooperacyjnego- prof. Jerzy Wordliczek
  • Ograniczenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych leków przeciwbólowych – dr n. farm. Jarosław Woroń

Uczestnicy sesji otrzymali najnowszy numer miesięcznika „Ból” zawierający „Wytyczne uśmierzania bólu pooperacyjnego – zalecenia 2008″.